12SUB4000
12″SUBWOOFER
- 4+4Ω nominal impedance
- 3.6+3.6Ω minimum impedance
- 2*1200 RMS capacity
- 85 dB sensitivity
- 44-1000 Hz response
- 75.5mm(3in) inside-outside voice coil
12SUB4000 Experience dynamic bass with this subwoofer, designed to enhance your car’s audio with deep, powerful lows. Its large cone ensures exceptional depth and low-frequency response. Featuring an aluminum heat sink, it guarantees efficient performance and long-lasting reliability. The auxiliary magnet boosts magnetic field strength and stability, reducing distortion for clearer sound. Ideal for audiophiles seeking intense bass and crisp, distortion-free sound at maximum output.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE-SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Diameter | 10/257 in/mm |
| MAX Power | 2×2400 Watts |
| RMS Power | 2×1200 Watts |
| Impedance | 4+4 Ohm |
| Resonance Frequency | 44 Hz |
| Frequency Response | 44-1000 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 85 dB |
| Voice Coil Diameter | 3”/75.5mm |
| Voice Coil Material | PI |
| Magnet | 232 Oz |
| FS | 44 Hz |
| RE | 3.6+3.6 ohm |
| Qms | 6.68 |
| Qes | 0.60 |
| Qts | 0.55 |
| BL | 30.5 T/m |
| MMS | 279 grams |
| Xmax | 19 mm |
| Sd | 420 cm² |
| Efficiency | 0.164 % |
| Overall Diameter | 10.83/275 in/mm |
| Bolt Circle Diameter | 9.6/245 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 9.2/233 in/mm |
| Depth | 8.7/220 in/mm |
| Net Weight | 14.6 kgs |
| Shipping Weight | 16 kgs |
| Shipping Box | 29.5X29.5X24.5cm |




