15SUB4000
15″ SUBWOOFER
- 4+4Ω nominal impedance
- 3.6+3.6Ω minimum impedance
- 2*2000 RMS capacity
- 88 dB sensitivity
- 52-1200 Hz response
- 100 mm(4 in) voice coil
15SUB4000 delivers powerful, deep bass that elevates your car’s audio system. The oversized cone provides outstanding low-frequency output for rich, immersive sound. With an aluminum heat sink, it ensures optimal efficiency and durability. The added auxiliary magnet strengthens the magnetic field, reducing distortion and improving overall sound quality. Perfect for those who crave deep, punchy bass with clear, distortion-free sound at high volumes.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 15/385 in/mm |
| MAX Power | 8000 Watts |
| RMS Power | 4000 Watts |
| Impedance | 4+4 Ohm |
| Resonance Frequency | 52 Hz |
| Frequency Response | 52-1200 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 88 dB |
| Voice Coil Diameter | 4” / 100mm |
| Winding material | PICCAW |
| Magnet | 548 Oz 253X120X20 mm (4pcs) |
| FS | 52 Hz |
| Vas | 17 L |
| RE | 3.6+3.6 Ohm |
| Qms | 4.8 |
| Qes | 0.42 |
| Qts | 0.38 |
| BL | 28.6 T/m |
| MMS | 530 grams |
| Xmax | 20 mm |
| Sd | 839.82 cm² |
| Efficiency | 0.6 % |
| EBP | 123 |
| Overall Diameter | 15.2/387 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 14.6/355 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 14/355 in/mm |
| Depth | 11.6/295 in/mm |
| Net Weight | 36 kgs |
| Shipping Weight | 38 kgs |
| Shipping Box | 41X41X32 cm |




