18SUB4000
18″ SUBWOOFER
- 4+4Ω nominal impedance
- 3.6+3.6Ω minimum impedance
- 2X2250 RMS capacity
- 88 dB sensitivity
- 45-1000 Hz response
- 100 mm(4 in) voice coil
18SUB4000 delivers deep, powerful bass that transforms your car’s audio experience. Its oversized cone ensures exceptional low-frequency output and enhanced depth. Equipped with an aluminum heat sink for high efficiency and long-lasting durability. The added auxiliary magnet strengthens and optimizes the magnetic field, reducing distortion and improving stability. Ideal for those who want immersive, thumping bass with distortion-free sound at high volumes.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE-SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 18/460 in/mm |
| MAX Power | 9000 Watts |
| RMS Power | 4500 Watts |
| Impedance | 4+4 Ohm |
| Resonance Frequency | 45 Hz |
| Frequency Response | 45-1000 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 88 dB |
| Voice Coil Diameter | 4″ / 100mm |
| Winding material | PICCAW |
| Magnet | 548 Oz 253X120X20 mm(4pcs) |
| FS | 45 Hz |
| Vas | 18 L |
| RE | 3.6+3.6 ohm |
| Qms | 21 |
| Qes | 0.47 |
| Qts | 0.38 |
| BL | 23 T/m |
| MMS | 650 grams |
| Xmax | 20 mm |
| Sd | 1206.87 cm² |
| Efficiency | 0.4 % |
| EBP | 104 |
| Overall Diameter | 18.2/462 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 17.3/440 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 16.8/426 in/mm |
| Depth | 12.9/328 in/mm |
| Net Weight | 35.8 kgs |
| Shipping Weight | 37 kgs |
| Shipping Box | 52X52X36 cm |




