Skip to content
69FH24
6X9” Coaxial Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.8Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 93 dB sensitivity
- 110-20K Hz response
- 38.6 mm(1.5 in) voice coil
69FH24 offers exceptional midrange clarity, making it perfect for reproducing vocals and detailed instrument tones.With a smooth, extended frequency response, it fills the gap between woofers and tweeters with precision. High power handling means it can operate without distortion, even in demanding setups. The durable construction ensures that it will withstand years of use.- GENERAL SPECIFICATIONS
- DRIVER SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6X9/161.5X235 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 110 Hz |
| Frequency Response | 110-6000 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 93 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 33 Oz |
| MAX Power | 50 Watts |
| RMS Power | 25 Watts |
| Impedance | 8 Ohm |
| Frequency Response | 2k-20k Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 102 dB |
| Voice Coil Diameter | 1” / 25.5mm |
| Winding material | KCCAW |
| FS | 110 Hz |
| Vas | 19 L |
| RE | 3.8 Ohm |
| Qms | 9.3 |
| Qes | 0.9 |
| Qts | 0.8 |
| BL | 5 T/m |
| MMS | 11.7 grams |
| Sd | 3.5 mm |
| Efficiency | 222 cm² |
| Le(1k Hz) | 1.3 % |
| EBP | 97 |
| Overall Diameter | 9.2X6.3/235×161.5 in/mm |
| Baffle Circle Diameter | 6.5X4.5/165×116 in/mm |
| Baffle Cutout Diameter | 8.5X5.9/217X150 in/mm |
| Depth | 4.9/125 in/mm |
| Net Weight | 2.2 kgs |
| Shipping Weight | 2.7 kgs |
| Shipping Box | 25X19X14 cm |
Scroll to Top