Skip to content
69FH25
6X9” Coaxial Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.6Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 92 dB sensitivity
- 110-20K Hz response
- 38.6 mm(1.5 in) voice coil
69FH25 Known for its superior accuracy, this speaker captures the richness of vocals and instruments. It delivers powerful, precise sound while remaining compact enough for a variety of audio configurations. The speaker offers consistent performance at high volumes, with minimal distortion. Its wide frequency response ensures balanced audio, making it a great choice for high-fidelity sound. - GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6X9/161.5X235 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 110 Hz |
| Frequency Response | 110-20K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 92 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 20 Oz |
| FS | 110 Hz |
| Vas | 20 L |
| RE | 3.6 Ohm |
| Qms | 9.6 |
| Qes | 0.76 |
| Qts | 0.7 |
| BL | 5 T/m |
| MMS | 12 grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 222 cm² |
| Efficiency | 1.2 % |
| EBP | 112 |
| Overall Diameter | 9.2X6.3/235×161.5 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.5X4.5/165X116 in/mm |
| Baffle Cutout Diameter | 8.5X5.9/217X150 in/mm |
| Depth | 4.6/118 in/mm |
| Net Weight | 1.8 kgs |
| Shipping Weight | 2.5 kgs |
| Shipping Box | 25X19X13 cm |
Scroll to Top