8FH25
8” Coaxial Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.6Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 92 dB sensitivity
- 120-20K Hz response
- 38.6 mm(1.5 in) inside-outside voice coil
8FH25 delivers outstanding clarity and definition, perfect for reproducing rich vocals and detailed instrumentals. Its compact design allows for seamless integration into various audio setups. The speaker excels in maintaining a balanced, distortion-free sound, even at high power levels. With robust power handling, it ensures high-quality performance under demanding conditions.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 8/205 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 120 Hz |
| Frequency Response | 120-20K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 92 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5″ / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 20 Oz |
| FS | 120 Hz |
| Vas | 7.5 L |
| RE | 3.6 Ohm |
| Qms | 12 |
| Qes | 1.1 |
| Qts | 1 |
| BL | 5.9 T/m |
| MMS | 14 grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 208 cm² |
| Efficiency | 1.2 % |
| EBP | 109 |
| Overall Diameter | 8.3/210 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 7.7/198 in/mm |
| Baffle Cutout Diameter | 6.9/176 in/mm |
| Depth | 4.3/110 in/mm |
| Net Weight | 1.9 kgs |
| Shipping Weight | 2.4 kgs |
| Shipping Box | 24X24X14 cm |




