MD40N2
4” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.6Ω minimum impedance
- 60W RMS capacity
- 90 dB sensitivity
- 175-16K Hz response
- 38.6mm(1.5in) voice coil
MD40N2 offers refined, sophisticated sound with precise, balanced midrange and abundant, natural details. Its rigorous, stable structure effectively reduces distortion, delivering transparent, delicate vocals and clear instrument outlines. A high-performance magnetic system provides excellent transient response and soundstage positioning, with warm, elastic midrange and superior resolution.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 4/103 in/mm |
| MAX Power | 120 Watts |
| RMS Power | 60 Watts |
| Impedance | 4 ohm |
| Resonance Frequency | 175 Hz |
| Frequency Response | 175-16K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 90 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5”/ 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | Neodymium |
| FS | 175 Hz |
| Vas | 0.67 dm² |
| RE | 3.6 ohm |
| Qms | 10.0 |
| Qes | 0.81 |
| Qts | 0.75 |
| BL | 4.59 T/m |
| MMS | 4.36 grams |
| Xmax | 2.7 mm |
| Sd | 50.2 cm2 |
| Efficiency | 0.42 % |
| EBP | 216 |
| Overall Diameter | 4/103 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 4.2/106 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 3.7/93 in/mm |
| Depth | 2.36/60 in/mm |
| Net Weight | 0.45 kgs |
| Shipping Weight | 0.55 kgs |
| Shipping Box | 10.5×10.5×6.5 cm |




