CX61SE
6.5” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.2Ω minimum impedance
- 170W RMS capacity
- 96 dB sensitivity
- 133-20K Hz response
- 38.6 mm(1.5 in) voice coil
CX61SE features exceptional resolution, revealing every midrange detail with a warm, elegant tone full of musical charm. An optimized acoustic structure reduces resonance distortion, delivering full, transparent vocals and orderly, clear instrument layers. A high-density magnetic system enhances transient response and positioning accuracy with solid, soft midrange and a spacious, natural soundstage, perfect for all music genres.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6.5/165 in/mm |
| MAX Power | 340 Watts |
| RMS Power | 170 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 133 Hz |
| Frequency Response | 133-20K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 96 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5/38.6 mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 40 Oz 130X50X20 mm |
| FS | 133 Hz |
| Vas | 4.8 dm3 |
| RE | 3.2 ohm |
| Qms | 10.6 |
| Qes | 0.5 |
| Qts | 0.47 |
| BL | 7.66 T/m |
| MMS | 10.4 grams |
| Xmax | 2.05 mm |
| Sd | 158 cm² |
| Efficiency | 2.23 % |
| EBP | 266 |
| Overall Diameter | 6.7/170 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.3/161 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 5.9/150 in/mm |
| Depth | 3.8/97 in/mm |
| Net Weight | 2.2 kgs |
| Shipping Weight | 2.3 kgs |
| Shipping Box | 18.5X18.5X10.5 cm |




