M60SQL
6.5” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.2Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 97.5 dB sensitivity
- 99-13K Hz response
- 38.6mm(1.5in) inside-outside voice coil
M60SQL delivers stable, outstanding midrange performance with precise, delicate detail reproduction and a clear, smooth tone of superior texture. An integrated structure enhances sound stability with full vocal emotion and vivid instrument details. A strong magnetic drive module strengthens soundstage positioning and layering, offering warm, balanced midrange and top-tier resolution to truly restore musical soul.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6.5/165 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 99 Hz |
| Frequency Response | 99-13K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 97.5 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 22 Oz 120X45X13 mm |
| FS | 99 Hz |
| Vas | 7.09 dm3 |
| RE | 3.2 ohm |
| Qms | 9.89 |
| Qes | 0.52 |
| Qts | 0.49 |
| BL | 6.22 T/m |
| MMS | 9.68 grams |
| Xmax | 1.55 mm |
| Sd | 136.85 cm² |
| Efficiency | 1.3 % |
| EBP | 190 |
| Overall Diameter | 6.6/167 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.1/155 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 5.8/147 in/mm |
| Depth | 2.7/68 in/mm |
| Net Weight | 1.7 kgs |
| Shipping Weight | 1.8 kgs |
| Shipping Box | 18.5X18.5X10.5 cm |




