MD65N2
6.5” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.6Ω minimum impedance
- 80W RMS capacity
- 91 dB sensitivity
- 125-14K Hz response
- 38.6mm(1.5in) voice coil
MD65N2 accurately restores the essence of music, offering intricate midrange details and a clear, natural tone that ensures a comfortable listening experience. Its finely tuned structure guarantees precise sound reproduction with transparent vocals and seamless instrumental dynamics. The advanced magnetic circuit enhances sound positioning and depth, delivering rich, warm midrange frequencies and exceptional resolution.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6.5/165 in/mm |
| MAX Power | 160 Watts |
| RMS Power | 80 Watts |
| Impedance | 4 0hm |
| Resonance Frequency | 125 Hz |
| Frequency Response | 125-14K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 91 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6 mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | Neodymium |
| FS | 125 Hz |
| Vas | 3.47 dm3 |
| RE | 3.6 ohm |
| Qms | 10.9 |
| Qes | 1.11 |
| Qts | 1.01 |
| BL | 5.0 T/m |
| MMS | 9.8 grams |
| Xmax | 2.7 mm |
| Sd | 122.7 cm2 |
| Efficiency | 0.59 % |
| EBP | 112 |
| Overall Diameter | 6.5/165 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.2/158 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 5.8/147 in/mm |
| Depth | 2.8/70 in/mm |
| Net Weight | 0.6 kgs |
| Shipping Weight | 0.7 kgs |
| Shipping Box | 18.5X18.5X10.5 cm |




