MX65G1
6.5” Coaxial Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.4Ω minimum impedance
- 100W RMS capacity
- 94 dB sensitivity
- 110-20K Hz response
- 38.6 mm(1.5 in) voice coil
MX65G1 Designed to restore music’s true character, this speaker offers rich and detailed midrange frequencies with a clean and natural tone for pure, enjoyable listening. Its precisely crafted structure ensures accurate sound reproduction with expressive vocals and smooth, dynamic instruments. The efficient magnetic system strengthens sound positioning and layering, providing warm, soft midrange and high-resolution output.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6.7/170 in/mm |
| MAX Power | 200 Watts |
| RMS Power | 100 Watts |
| Impedance | 4 ohm |
| Resonance Frequency | 110 Hz |
| Frequency Response | 110-20K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 94 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | KSV |
| Magnet | 23 Oz |
| FS | 110 Hz |
| Vas | 2.7 dm3 |
| RE | 3.4 ohm |
| Qms | 15.178 |
| Qes | 0.861 |
| Qts | 0.815 |
| BL | 6.358 T/m |
| MMS | 10.832 grams |
| Xmax | 2.1 mm |
| Sd | 136.85 cm² |
| Efficiency | 1.05 % |
| EBP | 175.8 |
| Overall Diameter | 6.7/170 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.25/159 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 5.9/150 in/mm |
| Depth | 3/76 in/mm |
| Net Weight | 1.54 kgs |
| Shipping Weight | 1.85 kgs |
| Shipping Box | 18.5X18.5X10.5 cm |




