PPS4-6
6.5” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.2Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 94 dB sensitivity
- 124-13K Hz response
- 38.6mm(1.5in) voice coil
PPS4-6 is built to restore the original sound of music, delivering rich and nuanced midrange details with a clean, natural tone for truly comfortable listening. Its precision structure guarantees accurate sound with transparent vocals and smooth instrument dynamics. The efficient magnetic circuit enhances sound clarity and layering, providing warm, soft midrange and exceptional resolution.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6.5/165 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 0hm |
| Resonance Frequency | 124 Hz |
| Frequency Response | 124-13K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 94 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 34 Oz 120X45X20 mm |
| FS | 124 Hz |
| Vas | 3.86 dm3 |
| RE | 3.2 ohm |
| Qms | 10.7 |
| Qes | 0.56 |
| Qts | 0.53 |
| BL | 6.9 T/m |
| MMS | 10.5 grams |
| Xmax | 3.5 mm |
| Sd | 132 cm² |
| Efficiency | 1.25 % |
| EBP | 221 |
| Overall Diameter | 6.7/170 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.2/158 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 5.7/145 in/mm |
| Depth | 2.7/70 in/mm |
| Net Weight | 2.1 kgs |
| Shipping Weight | 2.3 kgs |
| Shipping Box | 18.5X18.5X10.5 cm |




