CX81SE
8” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.4Ω minimum impedance
- 170W RMS capacity
- 96 dB sensitivity
- 100-20k Hz response
- 38.6mm(1.5in) inside-outside voice coil
CX81SE Restoring the core of music, this midrange speaker showcases detailed and rich midrange frequencies with a natural, clear tone that provides a soothing listening experience. Its expertly designed structure ensures accurate sound reproduction, highlighting transparent vocals and seamless instrumental dynamics. The efficient magnetic circuit enhances sound clarity and positioning, delivering soft, warm midrange frequencies with excellent resolution.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 8/205 in/mm |
| MAX Power | 340 Watts |
| RMS Power | 170 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 100 Hz |
| Frequency Response | 100-20k Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 96 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 40 Oz |
| FS | 100 Hz |
| Vas | 14.4 dm3 |
| RE | 3.4 ohm |
| Qms | 9.97 |
| Qes | 0.50 |
| Qts | 0.48 |
| BL | 7.9 T/m |
| MMS | 14.1 grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 240 cm² |
| Efficiency | 2.80 % |
| EBP | 200 |
| Overall Diameter | 8.2/208 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 7.7/197 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 7.5/190 in/mm |
| Depth | 3.8/98 in/mm |
| Net Weight | 2.75 kgs |
| Shipping Weight | 2.85 kgs |
| Shipping Box | 23.5X23.5X13.5 cm |




