M81SB
8” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.4Ω minimum impedance
- 170W RMS capacity
- 96 dB sensitivity
- 97-10K Hz response
- 38.6mm(1.5in) voice coil
M81SB faithfully restores the essence of music, delivering rich, delicate midrange details and a pure, natural tone for comfortable listening. The precisely engineered structure ensures accurate sound reproduction with expressive vocals and smooth instrumental dynamics. The efficient magnetic circuit strengthens the positioning and layering of sound, providing warm, soft midrange and exceptional clarity.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 8/205 in/mm |
| MAX Power | 340 Watts |
| RMS Power | 170 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 97 Hz |
| Frequency Response | 97-10000 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 96 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6 mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 40 Oz |
| FS | 97 Hz |
| Vas | 14.4 dm3 |
| RE | 3.4 ohm |
| Qms | 9.71 |
| Qes | 0.52 |
| Qts | 0.49 |
| BL | 7.78 T/m |
| MMS | 15 grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 240 cm² |
| Efficiency | 2.47 % |
| EBP | 186 |
| Overall Diameter | 8.2/208 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 7.7/197 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 7.5/190 in/mm |
| Depth | 3.7/94 in/mm |
| Net Weight | 2.7 kgs |
| Shipping Weight | 3.2 kgs |
| Shipping Box | 23.5X23.5X13.5 cm |




