M81SE
8” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.4Ω minimum impedance
- 170W RMS capacity
- 96 dB sensitivity
- 101-18K Hz response
- 38.6mm(1.5in) coil
M81SE delivers intricate midrange details with a natural and clean tone for an immersive, comfortable listening experience. The precision-engineered design guarantees accurate sound with transparent, expressive vocals and dynamic instruments. The optimized magnetic circuit enhances sound positioning and depth, offering warm midrange frequencies and outstanding resolution.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 8/205 in/mm |
| MAX Power | 340 Watts |
| RMS Power | 170 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 101 Hz |
| Frequency Response | 101-18K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 96 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 40 Oz |
| FS | 101 Hz |
| Vas | 12.7 dm3 |
| RE | 3.4 ohm |
| Qms | 5.37 |
| Qes | 0.56 |
| Qts | 0.51 |
| BL | 7.86 T/m |
| MMS | 15.9 grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 240 cm² |
| Efficiency | 2.12 % |
| EBP | 180 |
| Overall Diameter | 8.2/208 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 7.7/197 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 7.5/190 in/mm |
| Depth | 3.7/94 in/mm |
| Net Weight | 2.7 kgs |
| Shipping Weight | 3.2 kgs |
| Shipping Box | 23.5X23.5X13.5 cm |




