PPS4-8
8” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.2Ω minimum impedance
- 180W RMS capacity
- 96 dB sensitivity
- 95-8000 Hz response
- 50.5mm(2in) voice coil
PPS4-8 truly restores music to its purest form, with rich midrange details and a clean, natural tone for a comfortable listening experience. Its precisely engineered structure guarantees accurate sound with transparent vocals and natural, smooth instrument dynamics. An efficient magnetic circuit enhances sound clarity, positioning, and layering, offering warm, soft midrange frequencies with exceptional resolution.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 8/205 in/mm |
| MAX Power | 360 Watts |
| RMS Power | 180 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 95 Hz |
| Frequency Response | 95-8000 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 96 dB |
| Voice Coil Diameter | 2” / 50.5 mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 45 Oz 140x60x20 mm |
| FS | 95 Hz |
| Vas | 9.9 dm3 |
| RE | 3.2 ohm |
| Qms | 8.35 |
| Qes | 0.32 |
| Qts | 0.31 |
| BL | 11 T/m |
| MMS | 18.4 grams |
| Xmax | 3.8 mm |
| Sd | 213 cm2 |
| Efficiency | 2.49 % |
| EBP | 296 |
| Overall Diameter | 8.3/210 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 7.8/198 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 7.1/180 in/mm |
| Depth | 3.3/85 in/mm |
| Net Weight | 3.5 kgs |
| Shipping Weight | 3.8 kgs |
| Shipping Box | 23.5X23.5X13.5 cm |




