M69SB
6×9” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.4Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 95 dB sensitivity
- 92-14K Hz response
- 38.6mm(1.5in) voice coil
M69SB restores music to its authentic roots, delivering intricate midrange details and a pure, natural tone for a refined listening experience. Its meticulously crafted design ensures precise sound reproduction, with transparent vocals and dynamic instrument textures. The advanced magnetic circuit optimizes sound positioning and depth. Every subtle detail of the performance is revealed with stunning clarity.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6X9 / 161.5X235 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 0hm |
| Resonance Frequency | 92 Hz |
| Frequency Response | 92-14K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 95 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 40 Oz |
| FS | 92 Hz |
| Vas | 12.4 dm3 |
| RE | 3.4 ohm |
| Qms | 9.9 |
| Qes | 0.49 |
| Qts | 0.47 |
| BL | 7.53 T/m |
| MMS | 14.2 grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 205 cm² |
| Efficiency | 1.85 % |
| EBP | 187 |
| Overall Diameter | 9.2X6.4 / 235X162 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.5X4.5 / 165X116 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 8.7X5.8 / 220X148 in/mm |
| Depth | 3.9 / 99 in/mm |
| Net Weight | 2.7 kgs |
| Shipping Weight | 3.2 kgs |
| Shipping Box | 28X18X11 cm |




