MD69G1
6×9” MidRange Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.4Ω minimum impedance
- 120W RMS capacity
- 96 dB sensitivity
- 100-10K Hz response
- 38.6 mm(1.5 in) voice coil
MD69G1 faithfully restores music’s true essence, delivering rich, intricate details and a natural, pure tone that immerses the listener. Its precision design ensures flawless sound, with transparent, emotive vocals and dynamic, lifelike instrumentals. Every detail emerges with stunning resolution, offering an extraordinary auditory experience that elevates music to new heights.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6.45X9.25/163.5X235 in/mm |
| MAX Power | 240 Watts |
| RMS Power | 120 Watts |
| Impedance | 4 ohm |
| Resonance Frequency | 100 Hz |
| Frequency Response | 100-10K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 96 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6 mm |
| Winding material | KSV |
| Magnet | 23 Oz |
| FS | 100 Hz |
| Vas | 11.213 dm3 |
| RE | 3.4 ohm |
| Qms | 9.248 |
| Qes | 0.844 |
| Qts | 0.744 |
| BL | 6.226 T/m |
| MMS | 15.196 grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 220 cm² |
| Efficiency | 1.31 % |
| EBP | 119.6 |
| Overall Diameter | 6.45X9.25/163.5X235 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 4.7X6.5/119X165 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 6X8.7/154X221 in/mm |
| Depth | 3.38/86 in/mm |
| Net Weight | 1.76 kgs |
| Shipping Weight | 2.11 kgs |
| Shipping Box | 28X18X11 cm |




