MX69G1
6×9” Coaxial Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.4Ω minimum impedance
- 120W RMS capacity
- 95 dB sensitivity
- 100-20K Hz response
- 38.6 mm(1.5 in) voice coil
MX69G1 restores the essence of music, delivering a perfect balance of rich detail and a pure, natural tone. Its precise design ensures accurate sound reproduction, with transparent vocals and smooth instrumentals. The advanced magnetic circuit enhances sound depth and layering. It provides a warm, inviting midrange with exceptional resolution. Every musical nuance is revealed with stunning clarity.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6.45X9.25/163.5X235 in/mm |
| MAX Power | 240 Watts |
| RMS Power | 120 Watts |
| Impedance | 4 ohm |
| Resonance Frequency | 100 Hz |
| Frequency Response | 100-20K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 95 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | KSV |
| Magnet | 23 Oz |
| FS | 100 Hz |
| Vas | 9.687 dm3 |
| RE | 3.4 ohm |
| Qms | 3.387 |
| Qes | 0.7 |
| Qts | 0.58 |
| BL | 7.288 T/m |
| MMS | 17.24 grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 220 cm² |
| Efficiency | 1.41 % |
| EBP | 145.6 |
| Overall Diameter | 6.45X9.25/163.5X235 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 4.7X6.5/119X165 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 6X8.7/154X221 in/mm |
| Depth | 3.38/86 in/mm |
| Net Weight | 1.76 kgs |
| Shipping Weight | 2.11 kgs |
| Shipping Box | 28X18X11 cm |




