MD50N1
5” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.6Ω minimum impedance
- 80W RMS capacity
- 94 dB sensitivity
- 176-16K Hz response
- 38.6mm(1.5in) voice coil
MD50N1 accurately reproduces musical essence with intricate midrange details and a soft, natural tone free of harshness. A stable cavity structure ensures sound purity, delivering genuine vocal emotion and rich, complete instrument overtones. Strong magnetic drive provides precise soundstage focusing with distinct layers and smooth transitions. Its excellent resolution brings every melody to life, just like a live performance.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 5/135 in/mm |
| MAX Power | 160 Watts |
| RMS Power | 80 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 176 Hz |
| Frequency Response | 176-16K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 94 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | Neodymium |
| FS | 176 Hz |
| Vas | 0.99 dm3 |
| RE | 3.6 ohm |
| Qms | 10.5 |
| Qes | 0.6 |
| Qts | 0.57 |
| BL | 7.2 T/m |
| MMS | 7.7 grams |
| Xmax | 2.1 mm |
| Sd | 83.3 cm² |
| Efficiency | 0.90 % |
| EBP | 298 |
| Overall Diameter | 5.2/133 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 5.6/142 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 4.8/121 in/mm |
| Depth | 2.7/68 in/mm |
| Net Weight | 0.95 kgs |
| Shipping Weight | 1.05 kgs |
| Shipping Box | 14X14X7.5 cm |




