8FH24
8” Coaxial Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.8Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 92 dB sensitivity
- 119-20K Hz response
- 38.6 mm(1.5 in) voice coil
8FH24 offers exceptional clarity and detail in vocal and instrument frequencies, balancing power and precision. Its compact size ensures easy integration into both home and professional systems. The speaker delivers rich, natural sound with a smooth frequency response. With high power handling, it maintains consistent performance at high volumes. Its durable construction ensures longevity, making it ideal for audiophiles and sound engineers.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- DRIVER SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 8/205 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 119 Hz |
| Frequency Response | 119-5000 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 92 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 33 Oz |
| MAX Power | 50 Watts |
| RMS Power | 25 Watts |
| Impedance | 8 Ohm |
| Frequency Response | 2k-20k Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 102 dB |
| Voice Coil Diameter | 1” / 25mm |
| Winding material | CCAW |
| FS | 112 Hz |
| Vas | 8.8 L |
| RE | 3.8 Ohm |
| Qms | 13 |
| Qes | 1.2 |
| Qts | 1.1 |
| BL | 5.2 T/m |
| MMS | 12 grams |
| Sd | 3.5 mm |
| Efficiency | 208 cm² |
| Le(1k Hz) | 1.1 % |
| EBP | 99 |
| Overall Diameter | 8.3/210 in/mm |
| Baffle Circle Diameter | 7.7/198 in/mm |
| Baffle Cutout Diameter | 6.9/176 in/mm |
| Depth | 4.6/118 in/mm |
| Net Weight | 2.3 kgs |
| Shipping Weight | 2.8 kgs |
| Shipping Box | 24X24X14 cm |




