Skip to content
65FH24
6.5” Coaxial Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.8Ω minimum impedance
- 120W RMS capacity
- 93 dB sensitivity
- 125-20K Hz response
- 38.6 mm(1.5 in) voice coil
65FH24 Designed for superior sound reproduction, this speaker excels at producing lifelike vocals and intricate instrument details.The speaker offers a wide, smooth frequency response that enhances both music and speech. High power handling allows it to perform consistently without compromising sound quality. Its rugged construction ensures reliability and durability over time.- GENERAL SPECIFICATIONS
- DRIVER SPECIEICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6.5/165 in/mm |
| MAX Power | 240 Watts |
| RMS Power | 120 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 125 Hz |
| Frequency Response | 125-6000 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 93 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 33 Oz |
| MAX Power | 50 Watts |
| RMS Power | 25 Watts |
| Impedance | 8 Ohm |
| Frequency Response | 2k-20k Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 102 dB |
| Voice Coil Diameter | 1” / 25mm |
| Winding material | CCAW |
| FS | 125 Hz |
| Vas | 2.8 L |
| RE | 3.8 Ohm |
| Qms | 12 |
| Qes | 1.1 |
| Qts | 1.0 |
| BL | 5.5 T/m |
| MMS | 9.4 grams |
| Sd | 3.5 mm |
| Efficiency | 132 cm² |
| Le(1k Hz) | 1.1 % |
| EBP | 136 |
| Overall Diameter | 6.6/168 in/mm |
| Baffle Circle Diameter | 6.1/154 in/mm |
| Baffle Cutout Diameter | 5.4/142 in/mm |
| Depth | 4.1/105 in/mm |
| Net Weight | 2.1 kgs |
| Shipping Weight | 2.6 kgs |
| Shipping Box | 19X19X14 cm |
Scroll to Top