65FH25
6.5” Coaxial Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.6Ω minimum impedance
- 120W RMS capacity
- 92 dB sensitivity
- 125-20K Hz response
- 38.6 mm(1.5 in) voice coil
65FH25 Offering precision sound reproduction, this speaker is ideal for bringing out the full range of mid-frequency details. It integrates easily into multi-driver systems, enhancing the overall sound quality. With exceptional power handling, it ensures distortion-free performance. Its durable build guarantees long-term reliability and longevity.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6.5/165 in/mm |
| MAX Power | 240 Watts |
| RMS Power | 120 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 125 Hz |
| Frequency Response | 125-20K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 92 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 20 Oz |
| FS | 125 Hz |
| Vas | 3 L |
| RE | 3.6 Ohm |
| Qms | 12 |
| Qes | 0.9 |
| Qts | 0.84 |
| BL | 6 T/m |
| MMS | 10 grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 132 cm² |
| Efficiency | 1.1 % |
| EBP | 155 |
| Overall Diameter | 6.6/168 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.1/154 in/mm |
| Baffle Cutout Diameter | 5.4/142 in/mm |
| Depth | 3.7/95 in/mm |
| Net Weight | 1.7 kgs |
| Shipping Weight | 3.2 kgs |
| Shipping Box | 19X19X14 cm |




