Skip to content
M80SQL
8” MidRange Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.3Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 96 dB sensitivity
- 109-17K Hz response
- 38.6 mm(1.5 in) voice coil
M80SQL Offering crystal-clear vocals and precise instrument tones, this midrange speaker elevates the listening experience. The speaker maintains high clarity and balance, even under heavy power loads. With excellent durability, it can withstand continuous use in both casual and high-performance settings. Its smooth frequency response ensures a natural, lifelike sound.- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 8/205 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 109 Hz |
| Frequency Response | 109-17K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 96 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 22 Oz 120X45X13 mm |
| FS | 109 Hz |
| Vas | 9.24 L |
| RE | 3.3 ohm |
| Qms | 17.06 |
| Qes | 0.7 |
| Qts | 0.67 |
| BL | 6.89 T/m |
| MMS | 14.7 grams |
| Xmax | 1.55 mm |
| Sd | 213.82 cm² |
| Efficiency | 1.67 % |
| EBP | 155 |
| Overall Diameter | 8.2/208 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 7.8/198 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 7.2/184 in/mm |
| Depth | 3.3/84 in/mm |
| Net Weight | 1.8 kgs |
| Shipping Weight | 2.0 kgs |
| Shipping Box | 24x24x14 cm |
Scroll to Top