ND65XT
6.5” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.2Ω minimum impedance
- 200W RMS capacity
- 99 dB sensitivity
- 110-10K Hz response
- 50.5 mm(2 in) voice coil
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6.5/165 in/mm |
| MAX Power | 400 Watts |
| RMS Power | 200 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 110 Hz |
| Frequency Response | 110-10K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 99 dB |
| Voice Coil Diameter | 2” / 50.5mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | Neodymium |
| FS | 110 Hz |
| Vas | 4.1 L |
| RE | 3.2 Ohm |
| Qms | 11.3 |
| Qes | 0.2 |
| Qts | 0.19 |
| BL | 11.4 T/m |
| MMS | 11.5 gams |
| Xmax | 3.5 mm |
| Sd | 128 cm² |
| Efficiency | 2.7 % |
| EBP | 510 |
| Overall Diameter | 6.8/173in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.3/160in/mm |
| Baffle Cutout Diameter | 5.9/150in/mm |
| Depth | 3.3/85 in/mm |
| Net Weight | 1.8 kgs |
| Shipping Weight | 2.5 kgs |
| Shipping Box | 18.5X18.5X10.2 cm |




