SW12127
12″ SUBWOOFER
- 4+4Ω nominal impedance
- 3.6+3.6Ω minimum impedance
- 2x2500W RMS capacity
- 82 dB sensitivity
- 46-800 Hz response
- 127 mm(5 in) inside-outside voice coil
SW12127 delivers deep, impactful bass that transforms your car’s audio into an immersive experience. Its large cone design ensures excellent low-frequency response, adding powerful depth to your sound. Engineered for durability, it excels even in harsh environments and prolonged use. Perfect for bass enthusiasts who demand both intensity and clarity. Elevate your car’s audio with heart-thumping bass and distortion-free sound.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE-SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 12/305 in/mm |
| MAX Power | 2X5000 Watts |
| RMS Power | 2X2500 Watts |
| Impedance | 4+4 Ohm |
| Resonance Frequency | 46 Hz |
| Frequency Response | 46-800 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 82 dB |
| Voice Coil Diameter | 5″ / 127mm |
| Winding material | PICCAW |
| Magnet | 373 Oz 254X140X20 mm(3pcs) |
| FS | 46 Hz |
| Vas | 6.1 L |
| RE | 3.6+3.6 ohm |
| Qms | 5.2 |
| Qes | 0.81 |
| Qts | 0.7 |
| BL | 43 T/m |
| MMS | 666 grams |
| Xmax | 32 mm |
| Sd | 490.8 cm² |
| Efficiency | 0.07 % |
| EBP | 57 |
| Overall Diameter | 12.5/320 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 11.7/300 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 11.3/290 in/mm |
| Depth | 9.7/246 in/mm |
| Net Weight | 24.25 kgs |
| Shipping Weight | 24.75 kgs |
| Shipping Box | 33.5X33.5X26.5 cm |




