SW15127
15″ SUBWOOFER
- 4+4Ω nominal impedance
- 3.6+3.6Ω minimum impedance
- 2x3000W RMS capacity
- 84 dB sensitivity
- 38-800 Hz response
- 127 mm(5 in) inside-outside voice coil
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 15/385 in/mm |
| MAX Power | 2X6000 Watts |
| RMS Power | 2X3000 Watts |
| Impedance | 4+4 Ohm |
| Resonance Frequency | 38 Hz |
| Frequency Response | 38-800 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 84 dB |
| Voice Coil Diameter | 5” / 127mm |
| Winding material | PI |
| Magnet | 464 Oz 280X150X20 mm(3pcs) |
| FS | 38 Hz |
| Vas | 17.3 L |
| RE | 3.6+3.6 ohm |
| Qms | 4.98 |
| Qes | 0.63 |
| Qts | 0.56 |
| BL | 48.5 T/m |
| MMS | 808 grams |
| Xmax | 32 mm |
| Sd | 755 cm² |
| Efficiency | 0.15 % |
| EBP | 60 |
| Overall Diameter | 15.6/398 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 14.8/378 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 14.1/358 in/mm |
| Depth | 11/280 in/mm |
| Net Weight | 31 kgs |
| Shipping Weight | 33 kgs |
| Shipping Box | 42X42X30 cm |




