SW18127
18″ SUBWOOFER
- 4+4Ω nominal impedance
- 3.6+3.6Ω minimum impedance
- 2x3000W RMS capacity
- 92 dB sensitivity
- 39-800 Hz response
- 127 mm(5 in) voice coil
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 18/460 in/mm |
| MAX Power | 2X6000 Watts |
| RMS Power | 2X3000 Watts |
| Impedance | 4+4 Ohm |
| Resonance Frequency | 39 Hz |
| Frequency Response | 39-800 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 92 dB |
| Voice Coil Diameter | 5″ / 127mm |
| Winding material | PI |
| Magnet | 464 Oz 280X150X20 mm(3pcs) |
| FS | 39 Hz |
| Vas | 37.5 L |
| RE | 3.6+3.6 ohm |
| Qms | 4.43 |
| Qes | 0.73 |
| Qts | 0.63 |
| BL | 48 T/m |
| MMS | 1006 grams |
| Xmax | 32 mm |
| Sd | 1134 cm² |
| Efficiency | 0.21 % |
| EBP | 48 |
| Overall Diameter | 18.5/470 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 17.5/445 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 16.7/424 in/mm |
| Depth | 12.2/310 in/mm |
| Net Weight | 31.6 kgs |
| Shipping Weight | 34 kgs |
| Shipping Box | 50X50X35 cm |




