XW181
18″ SUBWOOFER
- 4+4Ω nominal impedance
- 3.6+3.6Ω minimum impedance
- 2x2500W RMS capacity
- 87 dB sensitivity
- 30-800 Hz response
- 100 mm(4 in) voice coil
XW181 Transform your car’s audio experience with this subwoofer, offering rich, deep bass and impressive low-frequency response. The large cone ensures enhanced depth and powerful output, making every note feel impactful. Designed for durability, it performs reliably in harsh conditions and continuous use. The subwoofer maintains crystal-clear bass, even at high power levels. Perfect for those who want bass that’s both deep and distortion-free. Take your car’s sound to new levels with rich, immersive audio.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE-SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 18/460 in/mm |
| MAX Power | 2×5000 Watts |
| RMS Power | 2×2500 Watts |
| Impedance | 4+4 Ohm |
| Resonance Frequency | 30 Hz |
| Frequency Response | 30-800 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 87 dB |
| Voice Coil Diameter | 4” / 100mm |
| Winding material | PICCAW |
| Magnet | 412 Oz 253x120x60 mm |
| FS | 30 Hz |
| Vas | 83 L |
| RE | 3.6+3.6 ohm |
| Qms | 5.2 |
| Qes | 0.45 |
| Qts | 0.42 |
| BL | 25 T/m |
| MMS | 613 grams |
| Xmax | 20 mm |
| Sd | 1134.12 cm² |
| Efficiency | 0.4 % |
| EBP | 67 |
| Overall Diameter | 18.2/462 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 17.5/445 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 16.6/442 in/mm |
| Depth | 11.2/285 in/mm |
| Net Weight | 31.8 kgs |
| Shipping Weight | 33.8 kgs |
| Shipping Box | 50X50X35 cm |




