CX69SE
6×9” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.4Ω minimum impedance
- 170W RMS capacity
- 96 dB sensitivity
- 104-20K Hz response
- 38.6mm(1.5in) inside-outside voice coil
CX69SE restores the true origin of music, featuring rich, delicate midrange details and a clean, natural tone for a pure and comfortable listening experience. Its precision design guarantees accurate sound with transparent, expressive vocals and smooth, natural instrumental dynamics. The high-efficiency magnetic circuit enhances sound positioning and layering, providing warm, soft midrange frequencies and remarkable resolution.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6X9 / 161.5X235 in/mm |
| MAX Power | 340 Watts |
| RMS Power | 170 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 104 Hz |
| Frequency Response | 104-20K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 96 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 40 Oz |
| FS | 104 Hz |
| Vas | 10.4 dm3 |
| RE | 3.4 ohm |
| Qms | 9.26 |
| Qes | 0.54 |
| Qts | 0.51 |
| BL | 7.4 T/m |
| MMS | 13.3 grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 204 cm² |
| Efficiency | 2.1 % |
| EBP | 192 |
| Overall Diameter | 9.2X6.4 / 235X162 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.5X4.5 / 165X116 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 8.7X5.8 / 220X148 in/mm |
| Depth | 3.9/100 in/mm |
| Net Weight | 2.8 kgs |
| Shipping Weight | 2.9 kgs |
| Shipping Box | 28X18X11 cm |




