M61AC
6.5” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 2.8Ω minimum impedance
- 250W RMS capacity
- 99 dB sensitivity
- 135-13K Hz response
- 44.4 mm(1.75 in) voice coil
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6.5/165 in/mm |
| MAX Power | 500 Watts |
| RMS Power | 250 Watts |
| Impedance | 4 0hm |
| Resonance Frequency | 135 Hz |
| Frequency Response | 135-13K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 99 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.75” / 44.4mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 47 Oz 140X50X20 mm |
| FS | 135 Hz |
| Vas | 4.5 L |
| RE | 2.8 ohm |
| Qms | 5.3 |
| Qes | 0.3 |
| Qts | 0.29 |
| BL | 9.5 T/m |
| MMS | 11 grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 165.13 cm² |
| Efficiency | 3.7 % |
| EBP | 456 |
| Overall Diameter | 6.7/170 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.3/161 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 5.9/150 in/mm |
| Depth | 3.4/86 in/mm |
| Net Weight | 3.1 kgs |
| Shipping Weight | 3.6 kgs |
| Shipping Box | 18.5X18.5X10.5 cm |




