M61SB
6.5” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.3Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 95 dB sensitivity
- 124-12K Hz response
- 38.6mm(1.5in) voice coil
M61SB provides delicate, full sound with realistic, natural midrange restoration, complete retention of tiny details, and a soft, non-harsh tone. A stable sound structure reduces coloration, delivering expressive vocals and distinct musical rhythms. A high-performance magnet system enables precise sound positioning with rich, clear layers and warm, textured midrange for ultimate auditory beauty.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6.5/165 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 124 Hz |
| Frequency Response | 124-12000 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 95 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 40 Oz 130X50X20 mm |
| FS | 124 Hz |
| Vas | 5.14 dm3 |
| RE | 3.3 ohm |
| Qms | 10.4 |
| Qes | 0.5 |
| Qts | 0.48 |
| BL | 7.6 T/m |
| MMS | 11.3grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 158 cm² |
| Efficiency | 1.86 % |
| EBP | 248 |
| Overall Diameter | 6.7/170 |
| Bolt Cirde Diameter | 6.3/161 |
| Baffle cutout Diameter | 5.9/150 |
| Depth | 3.4/86 |
| Net Weight | 2.1kgs |
| Shipping Weight | 2.6kgs |
| Shipping Box | 18.5X18.5X10.5cm |




