M61SE NEO
6.5” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.2Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 97 dB sensitivity
- 124-17K Hz response
- 38.6mm(1.5in) inside-outside voice coil
M61SE NEO excels in detail resolution with smooth, delicate midrange and a naturally authentic tone free of artificial embellishment. An optimized vibration structure ensures stable sound with soft, fine vocals and rich natural instrument overtones. A high-magnetic-energy system delivers precise soundstage and layer separation, with warm transparent midrange and vivid three-dimensional notes.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6.5/165 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 124 Hz |
| Frequency Response | 124-17K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 97 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5″ / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | Neodymium |
| FS | 120 Hz |
| Vas | 5.26 dm3 |
| RE | 3.2 ohm |
| Qms | 4.25 |
| Qes | 0.35 |
| Qts | 0.32 |
| BL | 9.27 T/m |
| MMS | 11.8 grams |
| Xmax | 1.2 mm |
| Sd | 158 cm² |
| Efficiency | 2.5 % |
| EBP | 342 |
| Overall Diameter | 6.7/170 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.3/161 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 5.9/150 in/mm |
| Depth | 3.1/80 in/mm |
| Net Weight | 1.2 kgs |
| Shipping Weight | 1.3 kgs |
| Shipping Box | 18.5X18.5X10.5 cm |




