M61SE
6.5” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.2Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 97 dB sensitivity
- 97-19K Hz response
- 32.5mm(1.3in) voice coil
M61SE features extraordinary midrange control with precise detail expression, pure transparent tone, and natural smooth dynamics. A precise cavity design ensures pure, distortion-free sound with transparent, mellow vocals and three-dimensional instrument layers. A powerful magnetic system enhances sound cohesion and resolution, delivering warm, thick midrange and precise positioning for a truly authentic music scene.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6.5/165 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 0hm |
| Resonance Frequency | 97 Hz |
| Frequency Response | 97-19K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 97 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.3” / 32.5mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 35 Oz 120x40x20 mm |
| FS | 97 Hz |
| Vas | 12.4 dm3 |
| RE | 3.2 ohm |
| Qms | 2.97 |
| Qes | 0.44 |
| Qts | 0.39 |
| BL | 6.4 T/m |
| MMS | 8.73 grams |
| Xmax | 2.05 mm |
| Sd | 169.7 cm² |
| Efficiency | 2.5 % |
| EBP | 220 |
| Overall Diameter | 6.7/170 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.3/161 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 5.9/150 in/mm |
| Depth | 3.4/86 in/mm |
| Net Weight | 2.1 kgs |
| Shipping Weight | 2.6 kgs |
| Shipping Box | 18.5X18.5X10.5 cm |




