M69SB
6×9” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.4Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 95 dB sensitivity
- 92-14000 Hz response
- 38.6mm(1.5in) inside-outside voice coil
M69SB This high-end midrange speaker restores music to its authentic roots, delivering intricate midrange details and a pure, natural tone for a refined listening experience. Its meticulously crafted design ensures precise sound reproduction, with transparent vocals and dynamic instrument textures. The advanced magnetic circuit optimizes sound positioning and depth. It provides a warm, rich midrange with exceptional resolution. Every subtle detail of the performance is revealed with stunning clarity.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6X9 / 161.5X235 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 0hm |
| Resonance Frequency | 92 Hz |
| Frequency Response | 92-14000 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 95 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 40 Oz |
| FS | 92 Hz |
| Vas | 12.4 dm3 |
| RE | 3.4 ohm |
| Qms | 9.9 |
| Qes | 0.49 |
| Qts | 0.47 |
| BL | 7.53 T/m |
| MMS | 14.2 grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 205 cm² |
| Efficiency | 1.85 % |
| EBP | 187 |
| Overall Diameter | 9.2X6.4 / 235X162 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.5X4.5 / 165X116 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 8.7X5.8 / 220X148 in/mm |
| Depth | 3.9 / 99 in/mm |
| Net Weight | 2.7 kgs |
| Shipping Weight | 3.2 kgs |
| Shipping Box | 28X18X11 cm |




