M69SE NEO
6×9” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.2Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 96 dB sensitivity
- 100-13K Hz response
- 38.6mm(1.5in) voice coil
M69SN is designed to faithfully restore music’s original sound, offering rich, delicate midrange details and a clean, natural tone for a truly comfortable listening experience. The precisely engineered structure ensures accurate sound reproduction with transparent, expressive vocals and smooth, dynamic instruments. The efficient magnetic circuit optimizes sound positioning and layering, delivering warm, soft midrange and exceptional resolution.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6X9 / 161.5X235 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 0hm |
| Resonance Frequency | 100 Hz |
| Frequency Response | 100-13K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 96 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | Neodymium |
| FS | 100 Hz |
| Vas | 9.3 dm3 |
| RE | 3.2 ohm |
| Qms | 4.48 |
| Qes | 0.37 |
| Qts | 0.34 |
| BL | 9.71 T/m |
| MMS | 17.1 grams |
| Xmax | 2.5 mm |
| Sd | 204 cm² |
| Efficiency | 2.2 % |
| EBP | 259 |
| Overall Diameter | 9.2X6.4 / 235X162 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.5X4.5 / 165X116 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 8.7X5.8 / 220X148 in/mm |
| Depth | 3.5 / 90 in/mm |
| Net Weight | 1.25 kgs |
| Shipping Weight | 1.35 kgs |
| Shipping Box | 28X18X11 cm |




