M69SE
6×9” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.4Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 95 dB sensitivity
- 98-17K Hz response
- 38.6mm(1.5in) voice coil
M69SE is designed to bring out the true essence of music, delivering clear midrange details and a natural tone for a great listening experience. Its carefully crafted design ensures accurate sound, with clear vocals and smooth instrumentals. The improved magnetic circuit helps with sound positioning and depth, giving a warm midrange with great clarity. Every detail of the music is heard with impressive resolution. Music is presented with sharp and clear precision.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6X9 / 161.5×235 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 98 Hz |
| Frequency Response | 98-17K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 95 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | 40 Oz |
| FS | 98 Hz |
| Vas | 9.96 dm3 |
| RE | 3.4 ohm |
| Qms | 4.84 |
| Qes | 0.56 |
| Qts | 0.51 |
| BL | 8 T/m |
| MMS | 15.6 grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 205 cm² |
| Efficiency | 1.6 % |
| EBP | 175 |
| Overall Diameter | 9.2X6.4 / 235X162 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.5X4.5 / 165X116 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 8.7X5.8 / 220X148 in/mm |
| Depth | 3.9 / 99 in/mm |
| Net Weight | 2.7 kgs |
| Shipping Weight | 3.2 kgs |
| Shipping Box | 28X18X11 cm |




