M81SE NEO
8” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.2Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 96.5 dB sensitivity
- 110-13K Hz response
- 38.6mm(1.5in) voice coil
M81SN is engineered to capture the true essence of music, delivering rich, delicate midrange details with a clean, natural tone for a comfortable and enjoyable listening experience. Its precise design ensures accurate sound with transparent, expressive vocals and smooth instrumental dynamics. The high-efficiency magnetic circuit enhances sound layering and positioning, delivering warm, soft midrange frequencies and excellent resolution.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 8/205 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 110 Hz |
| Frequency Response | 110-13K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 96.5 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | Neodyminum |
| FS | 110 Hz |
| Vas | 14.8 dm3 |
| RE | 3.2 ohm |
| Qms | 5.26 |
| Qes | 0.40 |
| Qts | 0.37 |
| BL | 9 T/m |
| MMS | 16.6 grams |
| Xmax | 2.5 mm |
| Sd | 240 cm² |
| Efficiency | 2.77 % |
| EBP | 230 |
| Overall Diameter | 8.2/208 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 7.7/197 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 7.5/190 in/mm |
| Depth | 3.5/88 in/mm |
| Net Weight | 1.25 kgs |
| Shipping Weight | 1.35 kgs |
| Shipping Box | 23.5X23.5X13.5 cm |




