MD40N1
4” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.6Ω minimum impedance
- 60W RMS capacity
- 92 dB sensitivity
- 173-18K Hz response
- 38.6mm(1.5in) voice coil
MD40N1 boasts outstanding midrange restoration with precise detail capture and a clean, uncolored tone. An efficient magnetic circuit enhances sound cohesion and positioning accuracy, delivering warm, thick midrange with clear, transparent layers. It restores genuine musical texture for an immersive listening experience with delicate emotional expression.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 4/103 in/mm |
| MAX Power | 120 Watts |
| RMS Power | 60 Watts |
| Impedance | 4 ohm |
| Resonance Frequency | 177 Hz |
| Frequency Response | 173-18000 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 92 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5”/ 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | Neodymium |
| FS | 177 Hz |
| Vas | 0.44 dm3 |
| RE | 3.6 ohm |
| Qms | 2.0 |
| Qes | 0.56 |
| Qts | 0.44 |
| BL | 6.77 T/m |
| MMS | 6.48 grams |
| Xmax | 2.1 mm |
| Sd | 50.2 cm² |
| Efficiency | 0.41 % |
| EBP | 316 |
| Overall Diameter | 4/103 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 4.2/106 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 3.7/93 in/mm |
| Depth | 2.4/64 in/mm |
| Net Weight | 0.9 kgs |
| Shipping Weight | 0.95 kgs |
| Shipping Box | 10.5X10.5X7 cm |




