MD65N1
6.5” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.2Ω minimum impedance
- 80W RMS capacity
- 94.5 dB sensitivity
- 126-15K Hz response
- 38.6mm(1.5in) voice coil
MD65N1 truly restores musical origin with rich, delicate midrange details and a clean, natural tone for pure comfortable listening. A precisely designed structure ensures accurate sound with transparent, expressive vocals and natural smooth instrument dynamics. An efficient magnetic circuit strengthens positioning and layering with warm soft midrange and excellent resolution.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 6.5/165 in/mm |
| MAX Power | 160 Watts |
| RMS Power | 80 Watts |
| Impedance | 4 0hm |
| Resonance Frequency | 126 Hz |
| Frequency Response | 126-15K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 94.5 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | Neodymium |
| FS | 126 Hz |
| Vas | 3.2 dm3 |
| RE | 3.6 ohm |
| Qms | 11.7 |
| Qes | 0.59 |
| Qts | 0.56 |
| BL | 7.0 T/m |
| MMS | 10.3 grams |
| Xmax | 2.1 mm |
| Sd | 122.7 cm² |
| Efficiency | 1.0 % |
| EBP | 213 |
| Overall Diameter | 6.5/165 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 6.2/158 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 5.8/147 in/mm |
| Depth | 3.1/78 in/mm |
| Net Weight | 1.05 kgs |
| Shipping Weight | 1.25 kgs |
| Shipping Box | 18.5X18.5X10.5 cm |




