MD80G1
8” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.2Ω minimum impedance
- 120W RMS capacity
- 94 dB sensitivity
- 100-9000 Hz response
- 38.6 mm(1.5 in) voice coil
MD80G1 brings the original sound of music to life, offering rich, detailed midrange tones with a clean and natural sound for a pure listening experience. Its precisely designed structure ensures accurate sound reproduction with clear vocals and smooth instrumental dynamics. The efficient magnetic circuit improves sound positioning, providing warm, soft midrange and exceptional resolution.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 8.22/209 in/mm |
| MAX Power | 240 Watts |
| RMS Power | 120 Watts |
| Impedance | 4 ohm |
| Resonance Frequency | 100 Hz |
| Frequency Response | 100-9000 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 94 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | KSV |
| Magnet | 40 Oz |
| FS | 100 Hz |
| Vas | 7.877 dm3 |
| RE | 3.2 ohm |
| Qms | 20.542 |
| Qes | 0.605 |
| Qts | 0.587 |
| BL | 7.897 T/m |
| MMS | 17.104 grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 213.82 cm² |
| Efficiency | 1.68 % |
| EBP | 182.3 |
| Overall Diameter | 8.22/209 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 7.8/198.5 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 7.5/190.5 in/mm |
| Depth | 3.8/96.2 in/mm |
| Net Weight | 2.85 kgs |
| Shipping Weight | 3.42 kgs |
| Shipping Box | 23.5X23.5X13.5 cm |




