MX80G1
8” Coaxial Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.2Ω minimum impedance
- 150W RMS capacity
- 95 dB sensitivity
- 100-20K Hz response
- 38.6 mm(1.5 in) voice coil
MX80G1 recreates the essence of music, offering detailed midrange tones and a natural, clean sound for an immersive, comfortable listening experience. Its meticulously designed structure ensures accurate sound with transparent vocals and seamless instrumental dynamics. The efficient magnetic system strengthens sound positioning and depth, delivering warm, soft midrange and outstanding clarity.
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 8.22/209 in/mm |
| MAX Power | 300 Watts |
| RMS Power | 150 Watts |
| Impedance | 4 ohm |
| Resonance Frequency | 100 Hz |
| Frequency Response | 100-20K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 95 dB |
| Voice Coil Diameter | 1.5” / 38.6mm |
| Winding material | KSV |
| Magnet | 40 Oz |
| FS | 100 Hz |
| Vas | 7.963 dm3 |
| RE | 3.2 ohm |
| Qms | 21.2 |
| Qes | 0.561 |
| Qts | 0.546 |
| BL | 8.381 T/m |
| MMS | 18.496 grams |
| Xmax | 2.2 mm |
| Sd | 213.82 cm² |
| Efficiency | 1.6 % |
| EBP | 188.1 |
| Overall Diameter | 8.22/209 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 7.8/198.5 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 7.5/190.5 in/mm |
| Depth | 3.8/96.2 in/mm |
| Net Weight | 2.85 kgs |
| Shipping Weight | 3.42 kgs |
| Shipping Box | 23.5X23.5X13.5 cm |




