Skip to content
ND80XT
8” Mid-Range Speaker
- 4Ω nominal impedance
- 3.2Ω minimum impedance
- 200W RMS capacity
- 97 dB sensitivity
- 96-10K Hz response
- 50.5 mm(2 in) voice coil
ND80XT With excellent sound clarity, this midrange speaker brings out the richness of vocals and instruments. Its compact design makes it suitable for various audio configurations, providing flexibility in setup. The speaker maintains excellent performance thanks to its powerful handling capacity. Its smooth, balanced frequency response enhances both music and speech. The durable construction ensures it stands the test of time in demanding environments.- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 8/205 in/mm |
| MAX Power | 400 Watts |
| RMS Power | 200 Watts |
| Impedance | 4 Ohm |
| Resonance Frequency | 96 Hz |
| Frequency Response | 96-10K Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 97 dB |
| Voice Coil Diameter | 2″ / 50.5mm |
| Winding material | CCAW |
| Magnet | Neodymium |
| FS | 96 Hz |
| Vas | 7.9 L |
| RE | 3.2 Ohm |
| Qms | 10.2 |
| Qes | 0.27 |
| Qts | 0.26 |
| BL | 13 T/m |
| MMS | 22.7 grams |
| Xmax | 3.5 mm |
| Sd | 216 cm² |
| Efficiency | 2.6 % |
| EBP | 355 |
| Overall Diameter | 8.3/210 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 7.7/197 in/mm |
| Baffle Cutout Diameter | 7.3/185 in/mm |
| Depth | 3.8/97 in/mm |
| Net Weight | 1.85 kgs |
| Shipping Weight | 2.35 kgs |
| Shipping Box | 23.5X23.5X13.5 cm |
Scroll to Top