XW182
18″ SUBWOOFER
- 4+4Ω nominal impedance
- 3.6+3.6Ω minimum impedance
- 2x3000W RMS capacity
- 87 dB sensitivity
- 35-800 Hz response
- 127 mm(5 in) voice coil
- GENERAL SPECIFICATIONS
- THIELE SMALL PARAMETERS
- EXTRA INFO
| Nominal Chassis Diameter | 18/460 in/mm |
| MAX Power | 2×6000 Watts |
| RMS Power | 2×3000 Watts |
| Impedance | 4+4 Onm |
| Resonance Frequency | 35 Hz |
| Frequency Response | 35-800 Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 87 dB |
| Voice Coil Diameter | 5” / 127 mm |
| Winding material | PICCAW |
| Magnet | 464 Oz 280X150x60 mm |
| FS | 35 Hz |
| Vas | 55 L |
| RE | 3.6+3.6 ohm |
| Qms | 5.7 |
| Qes | 0.89 |
| Qts | 0.77 |
| BL | 25 T/m |
| MMS | 671 grams |
| Xmax | 29 mm |
| Sd | 1134.12 cm² |
| Efficiency | 0.3 % |
| EBP | 39 |
| Overall Diameter | 18.2/462 in/mm |
| Bolt Cirde Diameter | 17.5/445 in/mm |
| Baffle cutout Diameter | 16.6/442 in/mm |
| Depth | 11/280 in/mm |
| Net Weight | 34.2 kgs |
| Shipping Weight | 36.2 kgs |
| Shipping Box | 50X50X35 cm |




